Tag Archives: Monica Safania

Imali and Kadogo sail through to 100m semi-finals in Mauritius

Africa Games 100m silver medallist, Eunice Kadogo and the Kenya National 100m champion, Maximilla Imali made it to the semi-finals at the ongoing 22nd edition of the Africa Senior Athletics Championships at the newly refurbished Cote d’Or National Sports Complex in Reduit, Mauritius.

Zambia’ Quincy Malekani took the honors in 11.52 seconds in the second heat with Kadogo taking the second spot in 12.00 seconds. Namibia’s Sade Amor De Sousa came third in 11.52 to also make it to next round.

The the 2016 African Championships bronze medallist, Gina Bass from Gambia took the honors in heat one in 11.36 seconds and was followed by Imali who clocked 11.50 seconds with the 2011 African Junior bronze medallist, Loungo Matlhaku from Zambia coming home in third in 11.59 seconds.

South Africa’s Phindile Khubheka also made it to the semi-final as the fastest loser.

Team Kenya assistant captain Monica Safania did not make it to next stage as she finished in sixth place in the fourth heat in 12.23 seconds.

 

Benjamin Kigen to defend his title as Kenya names team for Africa championships

Reigning Olympic Games 3,000m steeplechase bronze medallist Benjamin Kigen will be seeking to defend his water and barrier title at the 22nd edition of the Africa championships that will be held from 08 June to 12 June  in Reduit, Mauritius.

Kigen who is the World Military Games champion has named alongside the 2015 African Junior Champion Abraham Kibiwott and Geoffrey Kirwa

The 2015 Africa Games Athletics championships silver medalist Boniface Mtunga Mweresa is back into the National team after serving his two-year ban for use of higenamine, a prohibited substance in sports.

The 28 year-old will be competing in 400m alongside two time’s National champion, Collins Omae Gichana and William Rayan.

Athletics Kenya named the final squad of 68 athletes, 34 men and 34 women that will be representing Kenya at the bi-annual championships.

The team will be under the tutelage of Julius Kirwa where Kenya will have teams in men and women’s 4x100m and 4x400m relay races.

Three-time World 10,000m bronze medallist Paul Tanui will be chasing his maiden win.

Final team

Women

  1. 100m -Maximilla Imali, Monica Safania, Eunice Kadogo
  2. 100m hurdles -Priscilla Tabunda
  3. 200m -Maximilla Imali, Millicent Ndoro, Eunice Kadogo
  4. 400m – Veronica Mutua, Jacinta Shikanda, Hellen Syombua
  5. 400m hurdles -Jane Chege, Ann Mwangi
  6. 800m -Jarinter Mawia, Naomi Korir, Vivian Chebet
  7. 1500m -Purity Chepkirui, Winny Chebet, Brenda Chebet
  8. 3000m SC- Jackline Chepkoech, Cellphine Chespol, Carren Chebet
  9. 5000m – Beatrice Chebet, Caroline Nyaga, Nesphine Jepleting
  10. 10,000m -Alice Aprot, Judy Komen, Brilliant Chepkorir
  11. 4x100m -Maximilla Imali, Monica Safania, Eunice Kadogo, Millicent Ndoro, Mercy Chebet
  12. 4x400m- Veronica Mutua, Jacinta Shikanda, Hellen Syombua, Joan Cherono
  13. 20km Race Walk- Sylvia Kemboi, Emily Ngii, Grace Wanjiru
  14. Hammer- Lucy Omondi, Linda Oseso, Roselyne Rakamba
  15. Javelin- Martha Musai

Men

  1. 100m- Ferdinand Omanyala, Samuel Imeta, Dennis Otieno
  2. 110m hurdles -Wiseman Were, Michael Musyoki,
  3. 200m -Ferdinand Omanyala, Dan Kiviasi, Mike Mokamba
  4. 400m-Collins Omae, William Rayan, Boniface Mweresa
  5. 400m hurdles-Wiseman Were, William Mbevi, Rotich Kipkorir
  6. 800m -Noah Kibet, Nicholas Kebenei, Elias Ngeny
  7. 1,500m -Abel Kipsang, Kumari Taki, Daniel Munguti
  8. 3,000m SC -Abraham Kibiwott, Geoffrey Kirwa, Benjamin Kigen
  9. 5,000m -Daniel Simiu, Ismael Kirui, Michael Kibet
  10. 10,000m-Kenneth Kiprop, Julius Chepkwony, Paul Tanui
  11. 4x100m –Ferdinand Omanyala, Samuel Imeta, Dennis Otieno, Dan Kiviasi, Hesbon Ochieng
  12. 4x400m- Collins Omae, William Rayan, Boniface Mweresa, Kennedy Kimeu, Nathaniel Kipng’etich
  13. 20km Race Walk -Samuel Gathimba, Heristone Wanyonyi, Simon Wachira
  14. High jump –Mathew Sawe, Asbel Kiprop
  15. Triple Jump- Gilbert Pkemoi, Isaac Kirwa, Philip Mwendwa
  16. Hammer- Dominic Abunda
  17. Javelin –Julius Yego, Alexander Kiprotich, Methusela Kiprop
  18. Decathlon-Edwin Too, Gilbert Koech
  19. Team manager- Ainsworth Maragara